Powództwo o ustalenie a zasady słuszności
Zasady słuszności zawarte w art. 5 kodeksu cywilnego mogą wspomóc zastosowanie art. 189 kodeksu postepowania cywilnego dotyczącego wszczęcia powództwa o ustalenie prawa. Stanie się tak, gdy powództwo wynikać będzie z trwającego przez wiele lat splotu okoliczności i stosunków prawnych. Wówczas ich rozwikłanie w procesie sądowym nakazuje przyznanie racji stronie wymagającej ochrony ze względu na ogólne poczucie sprawiedliwości.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku I CSK 163/17 z 20 grudnia 2017 r.
W wyniku działu spadku z 1965 r., mieszkanie własnościowe po zmarłej w 1943 r. C. P. otrzymał w 1966 r. W. P. Spółdzielnia wezwała W. P. do spełnienia formalności członkowskich. W 1968 r. Spółdzielnia poinformowała, że w związku z niedopełnieniem wskazanych formalności, lokal pozostaje własnością spółdzielni w dyspozycji jej zarządu. W 1989 r. Spółdzielnia poinformowała Okręgową Radę Adwokacką w W. (ORA), że umową z 1956 r. wynajęła lokal jako użytkowy radzie adwokackiej dla zespołu adwokackiego. Wskazała, że po nabyciu przez Radę Adwokacką od W. P. własnościowego prawa do lokalu, Radzie tej przysługiwać będzie prawo przyjęcia w poczet członków spółdzielni, zgodnie z jej statutem. Miesiąc później W. P. zawarł z ORA umowę, na mocy której przeniósł odpłatnie należące do niego prawo do wymienionego lokalu, oświadczając, że zrezygnuje z członkostwa w Spółdzielni z chwilą przyjęcia ORA w poczet członków. Pół roku później, zarząd spółdzielni poinformował, że ORA stała się członkiem spółdzielni i wezwał do wpłaty wpisowego oraz udziałów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta